A pénzügyi jelentések – mint az eredménykimutatások, a mérlegek és a pénzforgalmi kimutatások – kulcsfontosságúak a szervezetek számára, mivel holisztikus képet nyújtanak a szervezet pénzügyi teljesítményéről és állapotáról. Céljuk, hogy tényszerű, releváns, lényegre törő és összehasonlítható információkat nyújtsanak, amelyeket a belső és külső érdekeltek felhasználhatnak a jövőbeli döntések meghozatalához.
Kritikus fontosságú, hogy ezek a jelentések pontosak és teljesek legyenek, különben olyan következményekkel kell számolnunk, mint például a rossz döntéshozatal, az elszalasztott lehetőségek, a megfelelési hibák, a gazdasági veszteségek, a bizalom megingása vagy a jó hírnév romlása.
Mi is az a pénzügyi jelentés?
A pénzügyi beszámoló az a folyamat, amelynek során egy szervezet bemutatja pénzügyi teljesítményét és helyzetét a külső érdekelt felek, például a befektetők, hitelezők és kormányzati szabályozó hatóságok számára. Ez magában foglalja különböző jelentések készítését, amelyek átláthatóságot és betekintést nyújtanak egy szervezet pénzügyi állapotába, helyzetébe és pályájába.
A pénzügyi jelentéseknek három fő típusa van: az eredménykimutatás, a mérleg és a pénzforgalmi kimutatások. A szervezetek gyakran készítenek kimutatásokat a saját tőke változásáról vagy a kiegészítő mellékletet, mint az éves beszámoló része.
Miért érdemes beruházni egy pénzügyi beszámoló szoftverbe?
A pénzügyi jelentések nemcsak adminisztratív, hanem stratégiai eszközök is. Egy modern szoftverrel a folyamat gyorsabbá, pontosabbá és átláthatóbbá válik, minimalizálva a hibalehetőségeket. Nézzük, milyen előnyei vannak!
Automatizálás: Az autonóm pénzügyek integrálják a mesterséges intelligenciát (AI), a természetes nyelvi feldolgozást (NLP) és a gépi tanulást (ML), hogy automatizálják az ismétlődő, időigényes és hibás folyamatokat és műveleteket, amelyek beágyazódnak a pénzügyi jelentésbe. Egy automatizált folyamat jelentősen csökkentheti az adatok gyűjtésével, feldolgozásával és jelentésével kapcsolatos emberi hibákat, valamint biztosíthatja az adatok integritását és minőségét a forrásnál. Ezáltal átfogó képet kaphatunk az adatokról az osztályok, funkciók és üzletágak, illetve az igazság egyetlen forrása (SSOT) tekintetében.
Időgazdálkodás: Bár a pénzügyi jelentéskészítés a vállalkozás működtetésének szükséges része, a felelősök számára sokszor időigényes és fárasztó. A technológia felgyorsíthatja a jelentések elkészítését és terjesztését a hagyományosan szükséges idő töredéke alatt. A pénzügyi csapatok jobban összpontosíthatják erőfeszítéseiket és képességeiket az elemzésre, modellezésre és előrejelzésre. Eközben a döntéshozók az elavult és/vagy irreleváns információk helyett gyorsan hozzájuthatnak a fontos információkhoz. A végeredmény az, hogy a szervezet hatékonyabban működik.
Prediktív analitika: A pénzügyi trendek előrejelzésére szolgáló adatelemzés segítségével a szervezetek nagyobb betekintést nyerhetnek a pénzáramlás előrejelzésébe, a beruházásokba és a kockázatkezelésbe, valamint több forgatókönyv modellezésére is képesek.
Vizualizáció: A pénzügyi jelentések dinamikus prezentációkon keresztül történő megosztása segíthet a döntéshozóknak abban, hogy gyorsan átlássák a szervezetük pénzügyeit: hol voltak és hová tartanak. Röviden, ez bárkinek – nem csak a számviteli, pénzügyi és üzleti háttérrel rendelkezőknek – segíthet jobban megérteni olyan trendeket és mintákat, amelyek egyébként nem feltétlenül lennének nyilvánvalóak.
Hogyan segít a Jedox?
A Jedox pénzügyi jelentési szoftvere gyorsabb válaszidőt, a jelentési struktúrák optimális testreszabását, valamint a pénzügyi adatok szükséges konszolidálását, integrálását és vizualizálását biztosítja, hogy teljes képet kapjunk a szervezet pénzügyi működéséről és állapotáról. Emellett automatikusan összesíti és megtisztítja az adatokat, miközben biztosítja, hogy a jelentések összhangban legyenek a megfelelőségi előírásokkal, jelentősen csökkentve a jelentés létrehozásához és megtekintéséhez szükséges időt és hatékonyságot.
Gyorsaság: A Jedox előre konfigurált sablonokat biztosít minden szabványos jelentéshez, amely azt jelenti, hogy a pénzügyi jelentési követelmények teljesülnek, és a többi kitöltéséhez csak a szervezet adataira és információira van szükség. Ezen túlmenően ezek a jelentések testre szabhatók a szervezet egyedi igényeinek megfelelően.
Alkalmazkodóképesség: A Jedox lehetővé teszi ad hoc vagy egyéni riportok létrehozását a szervezet sajátos igényeitől függően. A szoftver számos alkalmazással és harmadik féltől származó eszközzel, valamint a Jedox saját AIssisted™ Planning rendszerével integrálható, amely mesterséges intelligenciával és gépi tanulási képességekkel támogatja a tervezést és az elemzést.
Integráció: A Jedox integrált pénzügyi jelentési, tervezési és elemzési platformot biztosít, amely lehetővé teszi a pénzügyi adatok zökkenőmentes konszolidálását és valós idejű megjelenítését. Ez azt jelenti, hogy az egész szervezet teljes pénzügyi képpel rendelkezik.
Intuitivitás: A Jedox felhasználói felülete intuitív, ezáltal bárki gyorsan és egyszerűen, a kódolás megtanulása nélkül is belevághat. Ez lehetővé teszi a szervezet szakemberei számára, hogy saját jelentéseket készítsenek közvetlenül az igazság egyetlen forrásából.
Összefoglalás
A pénzügyi jelentések elengedhetetlenek a vállalatok számára, hiszen átfogó képet adnak a szervezet pénzügyi teljesítményéről. Azonban az adatok összegyűjtése és elemzése időigényes és hibákra hajlamos folyamat lehet. Az olyan, AI-alapú, automatizált megoldások, mint a Jedox, forradalmasítják a jelentéskészítést: gyorsabbá, pontosabbá és átláthatóbbá teszik azt. Az automatizálás, a prediktív analitika és az adatvizualizáció segítenek abban, hogy a pénzügyi csapatok ne csak jelentéseket készítsenek, hanem stratégiai döntéshozókká váljanak.
A Jedox és mi segíthetünk Önnek és szervezetének a határozottság és a bizalom kultúrájának megteremtésében, hogy a csapatok tervezhessenek a lehetőségekre, gyorsan reagálhassanak a változásokra, és felfedezhessék azt, amiről nem is tudták, hogy lehetséges.
(forrás: https://www.jedox.com/en/blog/financial-reporting/)