MI és BI. Csak egy betűben különböznek, de egymástól távol eső területeket rövidítenek– vagy talán nem olyan távoliakat? Az alábbi blogbejegyzéseben röviden bemutatjuk, hogy a mesterséges intelligencia használata hogyan és miért nyer egyre nagyobb teret az üzleti intelligenciában.
Az alapsokaság problémája
A jó hír az, hogy egyre több adat keletkezik a vállalatok működésében, amelyet érdemes analizálni, hogy jobb üzleti döntésekhez segítse a vezetőket. A rossz hír viszont éppen ebből következik, vagyis, hogy egyre nagyobb a strukturálatlan, elemzésre váró adatmennyiség. Ezt az óriási információcsomagot csak jól megírt programok, algoritmusok képesek a laikusok számára is érthetővé tenni.
Itt lép be a képbe a mesterséges intelligencia. Az ember agyának működését imitáló programok ugyanis képesek arra, hogy rendet teremtsenek a káoszban. Az MI ezért a BI legfontosabb szövetségese már most is, és még inkább azzá válik a közeljövőben.
Négy, egymással összefüggő rövidítés: BI, MI, ML és DL
Az MI további területekre osztódik, és ezek az új diszciplínák rejtik koncepciójának, küldetésének legnagyobb erejét és lehetőségeit. A Machine Learning (ML) és az emberi tanulási folyamatot szimuláló Deep Learning (DL) önmagukban még nem jelentenek sokat. Azonban, ha hozzátesszük, hogy az algoritmusok képesek a bevitt adatok alapján egyre okosabb előrejelzéseket adni, vagy hogy szövegfolyam és képek milliói bevitelével tanulásra képessé tehetjük ezeket a rendszereket, akkor elmondhatjuk: nagy fantázia van az MI használatában az üzleti intelligencia világában is.
A számítási kapacitások hihetetlen tempójú növekedése és az egyre kifinomultabb MI programok a BI területét is produktívabbá teszik. Az előbb felsorolt ML és DL segítségével a mesterséges intelligencia képes új összefüggések megmutatására, és automatikusan felkínálja a cselekvési lehetőségeket. A masszív adatmennyiségből előállított, még pontosabb insight, vagyis az adatok mögött lévő összefüggések prezentálásával a nem szakértők is gyakorlottabban használhatják a BI rendszereket.
A mesterséges intelligencia segítséget nyújt
Végeredményben az MI jobb üzleti elemzéseket, pontosabb riportokat fog eredményezni, hiszen új perspektívában képes láttatni a nyers adatokat, és azonnali ajánlásokat, akcióterveket kínál. Mivel a mesterséges intelligencia – még ha alapszinten is – az emberi intelligencia problémamegoldó, tanuló és ítélettevő képességével bír, a BI folyamatokban hihetetlen versenyelőnyt adhat a versenytársak MI nélküli tevékenységéhez képest.
A bixpert szakértői kínálatában ilyen eszköz például a Jedox program, amely többek közt a pénzügyi célú, mesterséges intelligenciával megtámogatott tervezést, elemzést és riportolást teszi lehetővé.